У березні 2021, Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) розпочала підтримку 5 українських громадських організацій, щоб заохочувати зусилля громадянського суспільства, бізнес-спільноти та медіа в просуванні культури доброчесності в Україні.
За результатами відкритого Національного конкурсу пропозицій громадських організацій, було відібрано:
- Трансперенсі Інтернешнл Україна (TI Україна)
- Центр Протидії Корупції (ЦПК)
- Фонд розвитку ЗМІ (MDF)
- Наші Гроші
- Аналітично-адвокаційний центр “Львівський регуляторний хаб”
Аллан Паг Крістенсен, керівник EUACI:
“Наша підтримка протидії корупції в Україні була б недостатньо наполегливою, якби ми не сприяли посиленню активних і сміливих організацій громадянського суспільства. Часто саме вони перебувають в авангарді боротьби з корупцією. Тому для мене велике задоволення оголосити про старт підтримки п’яти нових проєктів громадського сектору, кожен з яких робить серйозний внесок. Вони були відібрані за результатами відкритого конкурсу, в ході якого ми отримали 50 пропозицій з безліччю хороших і амбітних ідей. Такі результати демонструють сильне громадянське суспільство в Україні, яке є ключем до розвитку України і демократії.”
Переможці конкурсу отримуватимуть грантову допомогу від EUACI на реалізацію своїх проєктів, що триватиме впродовж 2021-2022 років. Кожна з організацій визначила для себе першочергову мету, яка досягатиметься шляхом впровадження кількох різних ініціатив.
Зокрема, TI Україна продовжить сприяння прозорості, ефективності та підзвітності антикорупційних органів в Україні шляхом їх моніторингу та адвокації. Проєкт в тому числі передбачає моніторинг роботи Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) та аналіз, оцінку процедурних та судових аспектів Вищого антикорупційного суду (ВАКС).
Центр Протидії Корупції реалізовуватиме громадський нагляд за функціонуванням антикорупційної інфраструктури (НАБУ, САПО, ВАКС) та сприятиме створенню ефективного антикорупційного середовища, підвищуючи про нього обізнаність населення та інформуючи про можливі загрози антикорупційним реформам.
Діяльність Фонд розвитку ЗМІ спрямована на популяризацію журналістських розслідувань та посилення спроможності журналістів-розслідувачів. З цією метою Фундація вже анонсувала набір на Медіа Акселератор для розслідувальних медіа, який охоплює тренінги кращих медіа експертів та лідерів індустрії на понад 30 тем: від бюджетування та P&L до OKR й управління командою.
Ініціатива ГО “Наші Гроші” покликана зменшити рівень корупції в окремих галузях економіки шляхом об’єднання зусиль представників бізнесу та журналістів-розслідувачів. Також, організація заохочуватиме підприємців та бізнес-асоціацій захищати своє право на участь у прозорих державних закупівлях шляхом активного звернення до Антимонопольного комітету України.
У той час як Львівський регуляторний хаб здійснюватиме регуляторну та антикорупційну експертизу місцевих рішень шляхом розробки відповідної методології, яка надалі буде використовуватися як уповноваженими підрозділами (особами) з питань запобігання корупції, так і контролюючими органами.
З моменту запуску Антикорупційної ініціативи ЄС, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії, була надана підтримка понад 30 громадським організаціям з метою посилення їх спроможності в антикорупційній діяльності.