Як забезпечити компетентне, незалежне та ефективне правосуддя у справах, пов’язаних з корупцією на високому рівні в Україні – МАКР надала свої перші рекомендації

Новина

29 листопада члени Міжнародної антикорупційної консультативної ради (МАКР) підготували першу думку щодо того, як забезпечити компетентне, незалежне та ефективне забезпечення правосуддя у справах, пов’язаних з високопосадовою корупцією в Україні «Ефективність через незалежність». У цій експертній думці Рада визначає основні проблемні питання та дає рекомендації щодо того, як зменшити ризики, пов’язані з стійкістю зусиль, спрямованих на боротьбу з безкарністю для корупційних практик на високому рівні.

Перша експертна думка МАКР була прийнята на засіданні Ради у Києві 27-29 листопада. Під час цього візиту члени Ради провели ряд внутрішніх та зовнішніх зустрічей, зокрема, з Головою та членами Комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції та завершили свої висновки та рекомендації. Останні також були представлені під час прес-конференції.

Висновок містить 12 рекомендацій. Міжнародні експерти закликають до більшої незалежності Національного антикорупційного бюро (НАБУ): забезпечити виняткову юрисдикцію НАБУ у проведенні антикорупційних розслідувань щодо високопосадовців, щоб уникнути дій в обхід НБАУ; скасувати можливість звільнення голови НАБУ на підставі результату негативного аудиту. Доцільно прийняти законодавство, яке дало б НАБУ право самостійно знімати інформацію з каналів комунікації, не звертаючись до правоохоронних та розвідувальних органів, а також обмежити можливості публічного розкриття інформації на стадії досудового слідства, щоб не компрометувати розслідування.

Експерти також закликають до скасування поправок до Кримінально-процесуального кодексу України, які перешкоджають НАБУ та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) ефективно розсліудвати справи високопосадової корупції та вимагати від Генеральної прокуратури належної оперативної та адміністративної незалежності САП. Також МАКР закликає українську владу розглянути можливість перегляду процедури призначення та ролі Генерального прокурора з метою забезпечення незалежної системи правосуддя.

Представники МАКР висловили занепокоєння з приводу ефективності існуючої системи. «НАБУ передало в САП, а САП – до судів загалом 93 справи. Розгляд 3/4 з них був призупинений без пояснення. У 24 справах є рішення, але лише 17 рішень є остаточними, з цих 17-ти – 15 є угодою про визнання винуватості, тобто тільки дві справи мають судові рішення», – сказав Карлос Кастрасана. Він також висловив занепокоєння тим, що Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) перевірило лише близько ста електронних майнових декларацій.

Експерти закликають якнайшвидше запустити спеціалізований антикорупційний суд, беручи до уваги рекомендації Венеціанської комісії від 9 жовтня 2017 року; надати такому суду виключну компетенцію та забезпечити спеціальну процедуру відбору з високими вимогами до кандидатів на посади суддів, гідної оплати та захисту їх роботи. «Створення спеціалізованого антикорупційного суду має стати нагальним пріоритетом: критично важливо, щоб він почав працювати належним чином і забезпечував стримуючий ефект, який ми усі очікуємо», – сказав Карлос Кастрасана.

Особливий акцент робиться на необхідності створення механізму, який би збалансував захист антикорупційних органів від необґрунтованих звинувачень в потенційних зв’язках із корупцією та підзвітності цих органів у випадку реальної неправомірної поведінки. 

Представники МАКР висловили серйозну стурбованість з приводу останніх подій навколо НАБУ. «Ми боїмося, що це може мати серйозні наслідки для оперативної спроможності НАБУ, і це може ознаменувати початок навіть більш серйозних нападів на Бюро, чия робота почала приносити перші результати», – сказав Драго Кос. «Це може знищити всі наші зусилля минулих років у боротьбі з корупцією. До речі, Україна не в унікальній ситуації – це сталося у багатьох країнах, коли робота антикорупційних органів почала давати перші реальні результати», – сказав Карлос Кастресана.

Інші новини та події

Діджиталізація кримінальних проваджень — науково-практичний круглий стіл організований НАБУ та НАВС

Новина

Відповідаємо на виклики часу: команда EUACI пройшла дводенний тренінг з надання першої допомоги

Новина

Ризик-орієнтований внутрішній аудит: нові горизонти для Міст Доброчесності

Новина
Перейти до вмісту