Тендер на проведення аналізу основних корупційних ризиків та заходів щодо їх мінімізації у сфері регіональної політики та координації структурних інструментів

Дата публікації:
Термін подачі до:

Передумови та контекст:

Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) є провідною програмою ЄС в Україні, що фінансується Європейським Союзом, співфінансується та реалізується Міністерством закордонних справ Данії. Стратегічні цілі EUACI: зменшення рівня корупції в Україні, просування антикорупційних реформ та забезпечення відбудови в постраждалих від війни регіонах із дотриманням принципів прозорості, підзвітності та доброчесності. Серед своїх ініціатив EUACI надає підтримку українським партнерам у сфері європейської інтеграції та вступу до ЄС.

Після надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС у червні 2022 року та успішного виконання всіх семи рекомендацій Європейської Комісії, у грудні 2023 року Європейська Рада ухвалила рішення розпочати переговори про вступ. 25 червня 2024 року відбулася перша міжурядова конференція між Україною та ЄС, що формально відкрила переговорний процес щодо членства. Відповідно до оновленої методології розширення ЄС, антикорупційні заходи мають інтегруватися в усі відповідні розділи переговорів. Жоден розділ не буде закрито до тих пір, поки в ньому не буде впроваджено достатніх антикорупційних політик. На двосторонніх зустрічах щодо глав Спільного надбання ЄС (acquis) Україна презентує рівень відповідності національного законодавства законодавству ЄС, зокрема щодо антикорупційних питань.

Глава 22 “Регіональна політика та координація структурних інструментів” переважно містить рамкові та імплементаційні регламенти, які не потребують імплементації в національне законодавство. Вони визначають правила розробки, затвердження та реалізації програм Європейських структурних та інвестиційних фондів відповідно до територіальної організації кожної країни. Ці програми узгоджуються з Європейською Комісією, але їх реалізація є відповідальністю держав-членів. При відборі та впровадженні проєктів держави-члени мають дотримуватися загального законодавства ЄС, зокрема у сферах державних закупівель, конкуренції та охорони довкілля. Країни-члени також повинні мати відповідну інституційну структуру та достатню адміністративну спроможність для ефективного управління, програмування, моніторингу та оцінювання проєктів.

У цьому контексті аналітичне дослідження щодо Глави 22 acquis ЄС допоможе виявити ключові корупційні ризики та сформулювати рекомендації щодо їхньої мінімізації, що стане основою для інтеграції антикорупційних заходів у цей розділ. Аналіз стане важливим внеском для українських партнерів та Європейської Комісії напередодні двосторонньої скринінгової зустрічі в жовтні 2025 року.

Політика згуртованості (Cohesion Policy) є головною інвестиційною політикою ЄС, спрямованою на підтримку розвитку регіонів і міст шляхом створення робочих місць, підвищення конкурентоспроможності бізнесу, стимулювання економічного зростання, сприяння сталому розвитку та покращення якості життя. На період 2021-2027 років майже 392 мільярди євро – близько третини бюджету ЄС – спрямовані на підтримку розвитку через ключові фонди: Європейський фонд регіонального розвитку (ERDF), Фонд згуртованості (CF), Європейський соціальний фонд+ (ESF+) та Фонд справедливого переходу (JTF).

Ці фонди функціонують за механізмом спільного управління, що передбачає тісну співпрацю між ЄС, державами-членами та регіональними органами влади. Наразі Україна бере участь лише в програмах Interreg, які зосереджені на транскордонному співробітництві, проте вони суттєво відрізняються від масштабних національних та регіональних програм, які Україна має розробляти та впроваджувати після вступу до ЄС.

Політика згуртованості також узгоджується з пріоритетами ЄС, такими як Європейський зелений курс, цифрова трансформація та економічна стійкість. Вона сприяє європейській солідарності, концентруючи ресурси на менш розвинених регіонах та зменшуючи нерівність у розвитку.

Актуальні корупційні ризики та виклики у сфері доброчесності в Україні – оцінити розробку та впровадження чинної регіональної політики, включаючи транскордонні програми з ЄС; визначити корупційні ризики та проблеми доброчесності в системі управління національною регіональною політикою (охоплюючи планування, фінансування, реалізацію, моніторинг та оцінювання, а також залучені інституції); проаналізувати поточний стан антикорупційних заходів у цій сфері.

Ризики на основі досвіду країн ЄС – оцінити виклики, з якими зіткнулися держави-члени ЄС, що проходили подібні процеси (наприклад, Румунія, Польща, Угорщина), щоб врахувати їхній досвід, зокрема успішні практики та труднощі, що виникли під час або після вступу до ЄС.

Мета:

Основна мета дослідження – визначити основні корупційні виклики у сфері глави 22 «Регіональна політика та координація структурних інструментів» у контексті acquis ЄС та запропонувати шляхи їхнього подолання в рамках інтеграції антикорупційних заходів, а також підготовки до майбутньої двосторонньої/скринінгової зустрічі у жовтні 2025 року.

Обсяг роботи:

Обсяг роботи за цим завданням включає наступні ключові етапи:

1. Аналіз корупційних ризиків і практик у сфері регіональної політики та координації структурних інструментів, який передбачає:

  • Розробку детальної методології дослідження, яка включатиме:
    • картування стейкхолдерів (державні органи, неурядові організації, міжнародні донорські проєкти, а також неформальні впливові особи у цій сфері);
    • визначення підходів до ідентифікації корупційних ризиків і практик;
    • пріоритизацію ключових аспектів для поглибленого аналізу, що має бути узгоджено з EUACI.
  • Аналіз системи управління регіональною політикою України:
    • на рівні формування політики та ухвалення рішень;
    • пріоритизації, оцінки, моніторингу та контролю виконання довгострокових планувальних документів;
    • процедур і підходів до відбору регіональних проєктів розвитку, контролю за їх реалізацією та оцінки їхнього впливу в контексті глави 22.
    Цей аналіз здійснюватиметься на основі:
    • дослідження відкритих джерел щодо корупційних ризиків у цій сфері (зокрема, міжнародних аналітичних звітів);
    • консультацій з відібраними експертами, зокрема представниками Європейської комісії, НАЗК, Міністерства розвитку громад та територій України, обласних військових адміністрацій та муніципалітетів.
  • Проведення онлайн-опитування серед зазначених стейкхолдерів для визначення аспектів або функцій у системі управління регіональною політикою України (в контексті глави 22), які найбільше схильні до корупційних ризиків і практик.
  • Ідентифікація ключових корупційних ризиків та практик, які матимуть найбільший вплив у сфері регіональної політики, на основі:
    • аналізу відкритих джерел;
    • консультацій;
    • опитувань.
  • Розробка анкети для глибинних напівструктурованих інтерв’ю зі стейкхолдерами щодо ключових корупційних ризиків та практик у сфері регіональної політики.
  • Проведення глибинного аналізу функцій, які найбільше піддаються корупційним ризикам та практикам, включаючи:
    • інтерв’ю із зацікавленими сторонами;
    • аналіз законодавства;
    • дослідження відкритих джерел.
  • Визначення заходів для мінімізації ключових корупційних ризиків та ліквідації/зменшення масштабів корупційних практик у сфері регіональної політики та координації структурних інструментів.

2. Формування звіту з аналізом корупційних ризиків і практик у сфері регіональної політики та координації структурних інструментів, а також рекомендацій щодо їхнього подолання.

    Терміни виконання:

    Початком виконання проєкту вважається дата підписання контракту з обраним постачальником послуг.

    Остаточний термін подання всіх запитаних результатів – 12 серпня 2025 року.

    Деталі тендерної пропозиції:

    Заявник (або команда заявників) повинен надати наступну інформацію для розгляду:

    • Резюме (CV) основних членів команди проєкту (максимум 3 сторінки для кожного, включаючи провідного експерта).
    • Перелік виконаних проєктів за останні п’ять років, що мають відношення до цієї тематики.
    • Щонайменше один приклад аналітичного дослідження, звіту або іншого подібного документа, підготовленого організацією/експертами у сфері Регіональної політики та координації структурних інструментів.
    • Фінансова пропозиція, представлена в євро (€), із деталізацією витрат, включаючи всі податки та інші відповідні збори.

    Бюджет:

    Загальний бюджет контракту не може перевищувати 32 000 євро.

    Як подати заявку:

    Кінцевий термін подання пропозицій – 28 лютого 2025 року, 18:00 за київським часом.

    Пропозиції мають бути надіслані до вказаного терміну на електронні адреси [email protected] та [email protected], із зазначенням у темі листа: Tender: Analysis of corruption risks and practices in sphere of Regional Policy and Coordination of Structural Instruments_Name”

    Після надсилання заявки заявники отримають авто-відповідь від [email protected]. Якщо авто-відповідь не надійшла, будь ласка, зверніться до EUACI.

    Мова подання пропозицій: англійська.

    Будь-які уточнюючі питання щодо тендеру слід надсилати не пізніше 20 лютого 2025 року, 18:00 за київським часом на адреси [email protected] та [email protected].

    Детальніше у вкладенні.



    Перейти до вмісту