Оцінка корупційних ризиків y сфері інженерного консультування для Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України

Дата публікації:
Термін подачі до:

Передумови та контекст

Прозорість, доброчесність і підзвітність процесу відновлення України є одним із ключових напрямків роботи Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI). Уряд України, Міністерство розвитку громад та територій України (Міністерство) та Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство) є головними партнерами EUACI у цій сфері.

Оскільки процес відновлення передбачає залучення значних національних і міжнародних ресурсів, надзвичайно важливо забезпечити узгоджену політику, яка гарантує відповідальне управління цими коштами та підтримує довгострокову відданість України принципам належного врядування й сталого розвитку. Повоєнна реконструкція України — це критично важливе завдання, яке не лише передбачає відновлення зруйнованої інфраструктури, але й закладає фундамент для сталого економічного зростання та соціального розвитку. Цей процес вимагає комплексного підходу, що охоплює управління проєктами на всіх етапах реконструкції та подолання численних викликів.

Будівництво — це складний процес, який включає не лише зведення об’єктів (нове будівництво, реконструкція, реставрація чи капітальний ремонт), а й виконання низки завдань: організація, проєктування, інспектування та проведення будівельно-монтажних робіт. Результатом будівництва є готова споруда та повний пакет дозвільної документації, що підтверджує законність проєкту, стійкість і міцність конструкцій, а також їхню безпечну експлуатацію.

Згідно iз Загальними умовами укладання та виконання договорів у капітальному будівництві, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 668 від 01.08.2005 року, замовник має право залучити інженера-консультанта для управління проєктом, організаційного та консультаційного супроводу комплексу робіт, пов’язаних зі створенням об’єкта будівництва, а також для виконання інших функцій, визначених договором на надання консультаційних інженерних послуг. Повноваження та обов’язки такого інженера зазначаються у відповідному контракті.

Інженер-консультант — це фахівець, який надає консультаційні послуги замовнику з реалізації проєкту, здійснює управління будівництвом на місці та супроводжує проєкт на всіх етапах.

Водночас законодавство, що регулює діяльність інженера-консультанта, часто є недостатньо чітким, містить прогалини та неузгодженості. Правовий статус інженера-консультанта не є належно врегульованим чинним законодавством України. На відміну від технічного нагляду, який є обов’язковим, залучення інженера-консультанта здійснюється на розсуд замовника. При цьому відсутні вимоги щодо його обов’язковості, а також чітке визначення його функціоналу.

Варто також зазначити, що діяльність інженера базується на дискреційних повноваженнях, тобто він діє на власний розсуд, що може створювати певні корупційні ризики.

З огляду на це, виникає потреба у стандартизації та вдосконаленні законодавчого регулювання діяльності інженерів-консультантів, а також у впровадженні систем контролю якості з метою зниження корупційних ризиків.

У цьому контексті EUACI шукає постачальника послуг (консультанта, консалтингову компанію або громадську організацію), який би тісно співпрацював з Агентством відновлення у проведенні оцінки ризиків у сфері діяльності інженерів-консультантів.

Мета

Головною метою цього завдання є виявити основні можливі корупційні ризики, а також відповідні технічні та управлінські ризики в процесі діяльності інженера-консультанта та запропонувати шляхи їх мінімізації.

Обсяг робіт

Обсяг робіт у межах цього завдання охоплює низку завдань, зокрема, але не обмежуючись такими:

  1. Комплексне дослідження нормативного регулювання та практики діяльності інженерів-консультантів.

1.1. Аналіз нормативно-правової бази, що регулює діяльність інженерів-консультантів, включаючи:

  • Правовий статус і вимоги до інженерів-консультантів;
  • Процес сертифікації інженерів-консультантів, зокрема можливість сертифікації юридичних осіб як інженерів-консультантів;
  • Вимоги до укладення договорів з інженерами-консультантами, зокрема аналіз типових форм договорів про надання відповідних послуг;
  • Правова відповідальність інженерів-консультантів.

1.2. Аналіз практичних аспектів та проблем, пов’язаних із діяльністю інженерів-консультантів в Україні, зокрема:

  • Перешкоди щодо доступу інженерів-консультантів до українського ринку;
  • Критерії, за якими замовники залучають інженерів-консультантів;
  • Практика публічних закупівель послуг інженерів-консультантів;
  • Реалізація договорів з інженерами-консультантами;
  • Підходи до формування вартості послуг інженера-консультанта;
  • Оцінка ризиків у роботах і послугах, пов’язаних з діяльністю інженера-консультанта, зокрема основні ризики, що виникають під час здійснення авторського нагляду в Україні.

Для виконання цього завдання Консультант має провести дослідження чинного українського законодавства, інформації з відкритих джерел, а також провести щонайменше п’ять інтерв’ю зі стейкхолдерами, серед яких: державні замовники, підрядники, інженери-консультанти.

1.3. Аналіз міжнародних найкращих практик діяльності інженерів-консультантів, зокрема практик країн ЄС (Німеччина, Франція, Австрія).

  1. Визначення основних корупційних, технічних, управлінських та інших ризиків, пов’язаних із діяльністю інженерів-консультантів на всіх етапах будівельного циклу, зокрема:
  • Моніторинг діяльності інженерів-консультантів, включаючи звітність та приймання актів виконаних робіт/послуг;
  • Взаємодія між інженерами-консультантами, замовниками будівництва, технічним наглядом і підрядниками;
  • Інші ризики, які негативно впливають на якість роботи інженера-консультанта.

Оцінка ризиків має включати такі елементи:

  1. Ідентифікація ризику
  2. Аналіз причин виникнення ризику
  3. Визначення наслідків існування ризику
  4. Опис можливих шляхів зниження виявлених ризиків

Необхідно також розробити загальні рекомендації щодо зменшення ризиків, у тому числі на основі практик ЄС.

  1. Результати аналізу мають бути представлені у звіті.

Звіт повинен містити, зокрема:

  • Огляд нормативного регулювання та практик діяльності інженерів-консультантів;
  • Реєстр ризиків;
  • Детальні рекомендації щодо усунення виявлених корупційних ризиків, з урахуванням міжнародного досвіду.

Читайте детальніше у вкладеному документі.

Відібрані підрядники працюватимуть від керівництвом відповідальної особи з команди EUACI.

Терміни виконання

Очікувана дата початку робіт — дата підписання договору. Тривалість реалізації договору становитиме 3 місяці, з перебаченою тривалістю 45 робочих днів.

Вимоги до консультантів

Завдання, описане вище, має бути виконане юридичною особою, зареєстрованою згідно українського законодавства, зокрема громадською організацією або фізичною особою-підприємцем.

Основна команда Консультанта повинна включати таких ключових експертів:

  • Експерт з інженерного консалтингу для оцінки основних ризиків, пов’язаних з діяльністю інженерів-консультантів на всіх етапах управління будівельним проєктом.
  • Юридичний експерт для аналізу чинного законодавства та практик у сфері інженерного консалтингу.

Вимоги до їхніх кваліфікацій викладені у прикріпленому документі.

Деталі участі у тендері

Для участі в конкурсі необхідно подати:

  • CV (не більше трьох сторінок) кожного ключового експерта з описом релевантного досвіду та основних обов’язків у межах цього завдання;
  • Портфоліо з переліком аналогічних проєктів, реалізованих за останні 5 років;
  • Бюджет у євро за послуги, включно з усіма податками та зборами, з розрахунком на 45 робочих днів.

Загальний бюджет договору не повинен перевищувати 10 000 євро.

Як подати заявку

Кінцевий термін подання пропозицій — 06 травня 2025 року, 18:00 за київським часом.

Заявки слід надсилати на адресу [email protected] з копією на [email protected] із темою листа вказати “Consultant for Risk Assessment”

Мова подачі заявки: англійська

Усі запитання щодо тендеру можна надсилати на [email protected] не пізніше ніж до 01 травня 2025 року, 18:00 (за київським часом).

Щоб переконатися, що ваша заявка була отримана, перевірте наявність автоматичної відповіді від пошти [email protected]. Якщо ви не отримаєте авто-відповідь, це означає, що заявка не була доставлена — спробуйте надіслати її повторно або зв’яжіться з нами.

Перейти до вмісту
EUACI
Огляд конфіденційності

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ми могли забезпечити вам найкращу взаємодію з користувачами. Інформація про файли cookie зберігається у вашому браузері та виконує такі функції, як розпізнавання вас, коли ви повертаєтеся на наш веб-сайт, і допомагає нашій команді зрозуміти, які розділи веб-сайту ви вважаєте найбільш цікавими та корисними.