Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу (EUACI)
Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу (EUACI) — антикорупційна програма Європейського Союзу в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії. Вона спрямована на підтримку України у її зусиллях зі зменшення корупції на національному та місцевому рівнях через розширення прав і можливостей громадян, громадянського суспільства та державних інституцій.
У січні 2024 року було запущено нову фазу програми EUACI. Її стратегічними цілями є: зменшення корупції в Україні; просування антикорупційної реформи; забезпечення принципів прозорості, підзвітності та доброчесності під час відбудови у постраждалих від війни регіонах України.
Антикорупційна ініціатива ЄС працює за чотирма напрямками:
- Підтримки державних антикорупційних інституцій.
- Доброчесне відновлення.
- Підтримка Міст Доброчесності.
- Підтримка медіа та громадянського суспільства у боротьби з корупцією.
Це завдання стосується підтримки EUACI у рамках Третього напрямку.
Передумови
Реформа децентралізації в Україні надала місцевим радам виключні повноваження щодо управління комунальним майном. Однак, проблеми з неефективним управлінням комунальними підприємствами (КП), а також такі системні виклики, як корупція, відсутність прозорості та недоброчесність, залишаються актуальними. Додатково ситуацію ускладнює відсутність належних систем корпоративного управління та механізмів підзвітності на муніципальному рівні, що створює передумови для виникнення корупційних ризиків.
На сьогодні більшість комунальних підприємств не мають належних механізмів комплаєнсу, ефективного внутрішнього аудиту та контролю, систем управління корупційними ризиками, стандартів звітності, прозорих процедур управління майном (зокрема оренди та продажу), а також конкурентних процедур відбору керівників. Крім того, традиція створення наглядових рад у комунальних підприємствах фактично відсутня.
Запропонована реформа, ініційована Комітетом Верховної Ради України з питань економічного розвитку (далі — Комітет), покликана вирішити ці проблеми шляхом впровадження нових правових стандартів та практик. Реформа спрямована на приведення українського законодавства у відповідність до міжнародних стандартів та найкращих практик, зокрема стандартів ОЕСР, а також на посилення підзвітності та прозорості управління комунальними підприємствами.
Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI) надає юридичну підтримку Комітету у його зусиллях щодо вдосконалення управління КП. Ця ініціатива враховує досвід реформування корпоративного управління на державних підприємствах України, а також міжнародні найкращі практики.
EUACI вже активно працює над питаннями доброчесності у комунальних підприємствах та спирається на свій досвід, зокрема у впровадженні стандартів корпоративного врядування у Місті Доброчесності – Миколаєві.
В межах цієї діяльності передбачено залучення аналітика для підтримки впровадження реформи корпоративного управління у КП з метою мінімізації ключових корупційних ризиків.
Мета та очікувані результати
Метою цього завдання є надання аналітичної підтримки у підготовці правових основ для посилення корпоративного управління у комунальних підприємствах України. Це включатиме всебічний аналіз сектору комунальних підприємств, визначення ключових показників та збір відповідних даних для подальшого просування реформи.
Реформа зосереджуватиметься на підвищенні прозорості, підзвітності та стандартів корпоративного управління відповідно до рекомендацій ОЕСР. Важливими аспектами є зменшення політичного втручання, мінімізація корупційних ризиків та покращення загальної підзвітності комунальних підприємств.
Очікувані результати:
- Надання аналітичної підтримки для реалізації поточної реформи корпоративного управління у комунальних підприємствах.
- Розробка окремих законодавчих ініціатив у співпраці з центральними органами виконавчої влади, місцевими громадами та комунальними підприємствами для збору аналітичних та статистичних даних, необхідних для ухвалення обґрунтованих рішень.
- Підготовка рекомендацій щодо впровадження заходів та операцій для підвищення ефективності управління комунальними активами.
Обсяг робіт
Аналітик відповідатиме за виконання таких завдань:
- Проведення аналізу даних, необхідних для всебічного дослідження на підтримку реформи корпоративного врядування у комунальних підприємствах.
- Ідентифікація, пошук, оцінка, аналіз та підготовка звітів, презентацій та аналітичних записок у сфері управління комунальними підприємствами.
- Розробка рекомендацій щодо мінімізації ризиків та усунення прогалин в управлінні комунальними підприємствами.
- Надання аналітичної підтримки у розробці правової бази для впровадження корпоративного врядування у комунальних підприємствах.
Терміни виконання
Очікувана тривалість виконання завдання становить 16 тижнів та 65 робочих днів, з орієнтовним початком у березні 2025 року та завершенням до кінця липня 2025 року.
Методологія
Консультант працюватиме під керівництвом Проєктного експерта з питань Міст Доброчесності.
На основі консультацій зі співробітниками EUACI та потреб, визначених у документації, наданій партнерами, Консультант готуватиме робочі плани та надсилатиме їх до EUACI для затвердження.
Оплата
Оплата буде здійснюватися у максимум дві частини.
Перша виплата, яка становитиме не більше 30% від загальної вартості договору, буде здійснена після отримання Першого Звіту від Виконавця та рахунку-фактури.
Друга та фінальна виплата буде здійснена після отримання та затвердження Фінального звіту та Фінального рахунку-фактури.
Орієнтовний бюджет
Максимальний бюджет для виконання цього завдання становить до 10 000 євро.
Як подати заявку
Пропозиції, що включають:
- Резюме учасника тендеру;
- Портфоліо релевантних проєктів;
- Фінансову пропозицію (запропонований бюджет),
необхідно подати виключно в електронному форматі до зазначеного нижче дедлайну на адресу електронної пошти: [email protected], копія: [email protected], із зазначенням теми листа: “Analyst to support the implementation of Corporate Governance Reform in MoEs_Прізвище”.
Будь-які уточнюючі запитання щодо тендеру слід надсилати на адресу: [email protected], копія: [email protected], не пізніше 07 березня 2025 року, 17:00 за київським часом.
Кінцевий термін подання пропозицій – 16 березня 2025 року, 17:00 за київським часом.
Щоб переконатися, що ваші документи успішно отримано, будь ласка, перевірте, чи отримали ви автоматичне підтвердження з нашої системи.
Мова тендерної пропозиції: англійська.
Детальніша інформація міститься у доданому документі.