6 березня, у Дипломатичній Академії України (Київ) відбулася презентація та публічне обговорення незалежного аналітичного дослідження «Чи ефективні антикорупційні реформи в Україні?», проведеного Королівським інститутом міжнародних відносин Chatham House (Лондон) на замовлення Антикорупційної Ініціативи ЄС в Україні (EUACI).
Джон Лаф (Chatham House) та Володимир Дубровський (старший економіст, CASE Україна) – автори дослідження представили свої основні висновки представникам посольств, міжнародних фінансових організацій, представникам державних установ, прем’єр-міністрам, громадським активістам та ЗМІ.
.@JohnLough: Without deep systemic change, the problem will continue. A more effective approach would be reducing the space for corrupt practices.
Volodymyr Dubrovskiy: reducing corruption requires much more than punitive measures alone. What we see today is the system of corruption is entrenched and puts a lot of efforts into resistance to changes.Nobody can say today that anti-corr. improvements & results are irreversible pic.twitter.com/ivAFnTzmSi
Дослідження експертів охоплює широкий спектр ключових секторів, в яких заходи щодо боротьби з корупцією були розпочаті, від енергетичного сектору та добутку корисних копалин до банківської діяльності, митних зборів і податків, а також правоохоронних органів.
Серед основних висновків дослідження:
- Починаючи з 2014 року, Україна запровадила чимало важливих реформ для боротьби з корупцією на державному рівні. Утім, поки що успіху вдалося досягти радше в обмеженні можливостей для корупції, аніж у притягненні корумпованих посадовців до відповідальності.
- До успішних заходів з подолання корупції належать: «очищення» НАК «Нафтогаз України» та реформування адміністративної служби, банківського сектора, патрульної поліції, системи державних закупівель і оподаткування. Децентралізація також розширила спектр можливостей для громадян, які прагнуть прозорого розподілу чиновниками місцевих ресурсів.
- Недостатнього поступу досягнуто в таких важливих питаннях, як митний контроль, дерегулювання господарської діяльності, приватизація, демонополізація та реформування державного управління. Витрати на оборону викликають найбільше питань. Деякі корупційні схеми у енергетичному секторі досі недоторкані.
- Реформування правоохоронних органів відбувається майже непомітно. Новостворене Національне антикорупційне бюро ще неспроможне притягувати до відповідальності чиновників найвищого рівня, оскільки має місце сильний вплив приватних інтересів на правову систему. Ситуація повинна змінитися на краще після створення Вищого антикорупційного суду, однак і він навряд чи буде застрахований від вибіркового правосуддя.
- Зниження рівня корупції навряд чи вдасться досягти за допомогою самих лише каральних заходів. Така практика має стати частиною всеохопної довгострокової стратегії, покликаної звузити коло можливостей для корупційної діяльності і посилити конкуренцію в політичній та економічній сфері. Для цього необхідна політика демонополізації і заохочення українських владних еліт прийняти нові правила гри.
Окрім авторів дослідження у заході взяли участь:
- Ека Ткешелашвілі, Керівник Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні;
.@tkesho3: Corruption is not only a crime but a symptom much wider systemic problem. The rule of law is important as a foundation for creating trust but it is also important to increase the understanding that integrity is what will help to narrow the opportunity for corruption pic.twitter.com/jfbrBCPIUy
- Михайло Жернаков, Голова Фундації DeJure;
- Дмитро Булах, керівник Харківського Антикорупційного центру;
- Ксенія Ляпіна, Голова Державної Регуляторної Служби України;
- Олексій Гончарук, Голова Офісу ефективного регулювання.
Учасники круглого столу обговорили такі питання:
- Які системні причини корупції в Україні?
- Які найбільші досягнення за 5 років після Євромайдану і які головні поразки?
- Які заходи слід проводити, щоб заохотити владні групи звужувати коло можливостей для корупційних схем?
- Які повинні бути пріоритети подальших анти-корупційних заходів?
- Хто має бути ініціатором таких змін?
Про організаторів:
Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні (European Union Anti-Corruption Initiative, EUACI) – це найбільша програма технічної допомоги Україні з боку ЄС у сфері боротьби з корупцією, що розрахована на три роки. EUACI фінансується ЄС і спів-фінансується та впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).
Український форум у Chatham House – це унікальний дослідницький центр і майданчик для обговорення, започаткований у липні 2015 року. Його мета – надання європейцям інформації про поступ у внутрішньому розвитку України, оскільки системні перетворення в Україні відбуваються за участі країн Заходу. Український форум збирає різні думки – і уряду, і приватного сектора, і громадянського суспільства.