Гарячий обід у сучасній їдальні, відремонтованій з дотриманням принципів доброчесності та прозорості, може здатися дрібницею. Але саме з таких «дрібниць» починається гідне дитинство, сучасна школа та відповідальна громада. Адже прозорість та доброчесність – це не просто слогани, а щоденні рішення як витратити державний бюджет.

Щоб тисячі дітей по всій Україні могли відчути цю турботу на практиці, Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI), Міністерство освіти і науки України та Команда реформи шкільного харчування реалізували спільну ініціативу з моніторингу державної субвенції 2024 року на модернізацію шкільних їдалень. Її унікальність — у комплексному підході, що охоплює всі етапи: від проєктно-кошторисної документації до якості виконаних будівельних робіт.
Мета проста, але стратегічна – забезпечити прозоре, ефективне й доброчесне використання коштів, які громади отримують для оновлення шкільних харчоблоків.
15 травня 2025 року керівник EUACI Аллан Паг Крістенсен, заступник Міністра освіти і науки України Андрій Сташків та Керівник команди реформи шкільного харчування Орест Степаняк презентували основні досягнення спільної роботи. Презентація відбулася під час робочого візиту першої леді Олени Зеленської до Волинської області.
Моніторинг — це не разова перевірка, а системна робота з оцінки, попередження ризиків і підтримки місцевих громад. Наразі команда завершує аналіз реалізованих проєктів за 2024 рік і вже працює над перевіркою заявок по субвенції 2025 року.

«Це яскравий і важливий приклад того, як поєднання державних коштів, міжнародної підтримки, небайдужості місцевих громад та знання своїх потреб забезпечило конкретних дітей найкращим харчуванням та умовами для його приготування. І цей шлях доступний для всіх шкіл та громад, щоб покращити життя маленьких українців і робити це за принципами прозорості, доброчесності та підзвітності», – наголосив керівник EUACI Аллан Паг Крістенсен.
Основні результати:
- Перевірено 187 проєктів ще до старту будівництва. Завдяки цьому виявлено понад 130 мільйонів гривень нецільових витрат і перенаправлено кошти на 20 додаткових проєктів.
- Проаналізовано 233 закупівлі — від цін до специфікацій. ВИявлено порушення у 77 проєктах, і в більшості з них вжито заходів для виправлення ситуації та виконання рекомендацій експертів.
- Вперше в Україні запущено дистанційний технагляд. 126 об’єктів відстежуються через фотозвіти, кошториси, акти виконаних робіт й дашборд з понад 80 технічними показниками.
- Понад 1500 учасників з усієї країни пройшли навчання. Громади отримали не тільки знання, а й навички як діяти правильно.
- Розроблено два практичні посібники для державних закупівельників та підрядників. У них — не теорія, а готові інструменти для впровадження.
У будівельних проєктах в Україні існує багато викликів і ризиків. Але ці ризики можна зменшити – і саме це показала співпраця між EUACI, Міністерством та Командою реформ шкільного харчування. Переконані, що вдалося знизити корупційні ризики, зекономити кошти та виправити порушення.

Створена нами модель є масштабованою. Напрацьовані механізми готові до впровадження. І не тільки для шкільних їдалень.