11 березня відбулася експертна дискусія “Боротьба з корупцією в Україні: прогрес на шляху до членства в ЄС” в Києві.
Подія була організована Антикорупційною ініціативою ЄС (EUACI) у партнерстві з Офісом Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у гібридному форматі.
У своєму вітальному слові Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, зазначила:
«Залишається менше двох тижнів до розгляду Радою ЄС наступних кроків щодо розширення Євросоюзу та оцінки нашого прогресу в реформах у сфері верховенства права та боротьби з корупцією. Я вважаю, що у цьому контексті наша країна має солідні, чіткі здобутки. Маємо повністю дієздатну антикорупційну інфраструктуру, як для запобігання, так і для протидії корупції. Ми встановили належні законодавчі рамки для того, щоб інституційні та правоохоронні функції були реалізовані належним чином. Тож тепер справа за антикорупційними органами, які мають продемонструвати результати та відповідати найвищим стандартам».
Аллан Паг Крістенсен, голова EUACI, підкреслив, що в той час як Україна веде війну, також вона досягає найкращих результатів у боротьбі з корупцією за всю свою історію.
«Ми бачимо важливий прогрес у законодавстві, розслідуванні топ-корупційних справ НАБУ та САП, кількості вироків Вищого антикорупційного суду та реалізації Державної антикорупційної програми. Значний прогрес в Індексі сприйняття корупції – Україна отримала найвищий бал за всю історію і тепер зрівнялася з окремими країнами-кандидатами на вступ до ЄС. Але корупцію не можна викорінити лише законодавством чи покаранням. Необхідно приділяти більше уваги превентивній роботі, впровадженню антикорупційних заходів у всіх секторах та доносити інформацію до пересічних українців, щоб вони могли відчути у своєму повсякденному житті, що протидія корупції має результати».
Під час обговорення факторів, що впливають на сприйняття України за кордоном та рівня корупції в країні, посол ЄС Катерина Матернова наголосила на важливості системної роботи з протидії корупції з боку правоохоронних та антикорупційних органів, зазначивши:
“Більшість корупційних справ не розслідуються спеціалізованими антикорупційними інституціями, які займаються високопосадовцями. Існує цілий другий пласт корупційних справ, якими займаються інші правоохоронні органи. На жаль, не існує “срібної кулі”, яка б змінила сприйняття корупції в Україні. Усі інституції мають продовжувати сумлінно працювати. Але зараз з’явилося більше розуміння: ви повинні продовжувати розповідати історію, а ми повинні допомагати вам розповідати цю історію”.
Дискусія складалася з двох панелей. Одна з них була присвячена антикорупційній діяльності України в контексті інтеграції до ЄС, а інша – досягненням та викликам в роботі антикорупційних інституцій НАБУ, САП, ВАКС та НАЗК. Учасники обговорили стратегічні цілі на довгострокову перспективу, підкресливши важливість співпраці та роль розбудови доброчесності в боротьбі з корупційними ризиками.
Повний відеозапис дискусії можна переглянути тут.