Через те, що 23 лютого всі квитки були розпродані, Анастасія Головченко, співзасновниця ГО “Центр молоді Чернівців”, не була у Києві на початку вторгнення РФ в Україну. За підтримки EUACI вона та двоє інших партнерів EUACI негайно почали переорієнтовувати свою роботу на підтримання безпеки й надання притулку для українців.
Анастасія Головченко, разом із Тарасом Хавункою, радником міського голови Червонограда, та Сергієм Яциком, радником з питань доброчесності при Житомирській міській раді, — це ключові особи в роботі EUACI з Містами Доброчесності (до яких також належать Маріуполь та Нікополь). За підтримки EUACI впродовж кількох останніх років вони працювали у сфері інтерактивного навчання молоді стосовно доброчесності та протидії корупції, впроваджували численні інструменти доброчесності та консультували стосовно політики регулювання економічного розвитку в регіонах.
Задоволення гуманітарних потреб
Усе змінилося 24 лютого, після початку повномасштабного воєнного вторгнення РФ в Україну. Одразу після цього троє партнерів EUACI звернулися до організації за підтримкою в переорієнтуванні своєї діяльності. Анастасія Головченко розповідає, як “Центр молоді Чернівців” спільно з міською радою облаштував центр гуманітарної допомоги у перший день повномасштабної війни. «Він став місцем, де робляться справи», — пояснює вона. Були облаштовані приміщення для проживання в середньому 300 осіб, придбані необхідні речі: матраци, ковдри, подушки, їжа, ліки, паливо, рушники, товари для гігієни тощо. Вони створили платформу в соцмережах, за допомогою якої можна було робити запити й доставляти необхідні речі волонтерськими автомобілями, які по кілька разів на день виїжджали до гарячих точок.
Ще одним грантером, якому EUACI допомогло переорієнтуватися та надало додаткову допомогу є ГО “Аналітично-адвокаційний центр “Львівський регуляторний хаб”. До війни EUACI співпрацювала з Хабом у сфері місцевого економічного розвитку, ефективної регуляторної та антикорупційної політики. З появою нових викликів та завдяки швидкій, конструктивний та комплексній взаємодії, лише за перший місяць від початку війни, вдалося придбати критично необхідних товарів та речей першої потреби на більш ніж 4 000 000 гривень.
Тоді ж у Червонограді Тарас Хавунка використовував підтримку EUACI, щоб закуповувати необхідні товари для міста і для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні. Він розповідає, як залишався на зв’язку з EUACI у перші дні війни й швидко отримував допомогу в доставці медичних засобів, одягу, технічного обладнання, взуття, палива та інших необхідних товарів для ВПО, а також для Львівської обласної військової адміністрації та територіальної оборони. «Для мене, — говорить він, — в той момент це було величезною підтримкою, тому що різні групи людей, Збройні Сили та біженці, мали дуже багато потреб».
Для Сергія Яцика із Житомирської міської адміністрації ключовим пріоритетом стало не дати терміновості стати на заваді доброчесності. «Важливо забезпечити прозорість при наданні та отриманні допомоги, — говорить він і далі пояснює,— необхідно підтримувати звітність і координувати ці об’єми допомоги». За підтримки EUACI місто отримало 15 дизельних генераторів для забезпечення критично важливої інфраструктури Житомира, у т. ч. лікарень, хірургічних відділень та інших об’єктів. Крім того, EUACI надала місту оснащені тепловізійними камерами квадрокоптери й переносні рації для міської адміністрації під час воєнного стану, а також у співпраці з громадською організацією Greenery, активісти організували житло для ВПО. «Попри те, що сьогодні місто переважно займається наданням екстреної допомоги, ми й надалі намагаємося дбати про прозорість, підзвітність та ефективність кожних наших закупівель та видів діяльності» — підсумовує Сергій.
Стосовно Маріуполя, який став однією із найгарячіших точок цієї війни, місто залишається заблокованим російськими окупантами впродовж тижнів, зелені коридори для евакуації цивільних не працюють, а гуманітарну допомогу ледве вдалося доставити всього кілька разів за півтора місяця війни. Всупереч цьому EUACI продовжує підтримувати місцеві громадські організації, зокрема Асоціацію підприємців Маріуполя, в наданні гуманітарної допомоги жителям Маріуполя, яким вдалося евакуюватися до Запоріжжя. Те саме стосується Нікополя, де партнер EUACI, ГО «Відкриті двері», активно допомагає переселенцям зі східних регіонів України продуктовими наборами та речами першої потреби.
Надання технічної допомоги
Багато екстрених потреб ВПО та міст України мають більш технічну природу. Тарас Хавунка, який працює у міській раді Червонограда, наголошує, що багато електронних інструментів, які застосовувалися для підтримки доброчесності й прозорості міст, виявилися корисними для задоволення технічних потреб в екстрених ситуаціях.
Від початку співпраці EUACI з Містами Доброчесності у 2017 році було розроблено кілька електронних інструментів для більшої прозорості місцевого самоврядування. Одним з основних проєктів став ГеоПортал, реалізований у кожному з Міст Доброчесності та призначений для того, щоб полегшити користування даними про місто, зробити їх більш доступними та зрозумілими для громадян, ГО, ЗМІ та бізнес-спільноти. Наразі постала проблема безпеки таких інструментів доброчесності, вебсайтів міських державних адміністрацій та інших запроваджених розробок задля захисту інформаційної інфраструктури міст, що має ключове значення для післявоєнної відбудови.
Для Сергія Яцика з Житомирської міської ради розуміння справді невідкладних потреб країни стало справжньою наукою: «Кожного дня надходить більше і більше запитів на гуманітарну допомогу, але важливо не тільки координувати їх, але й аналізувати». На його думку, саме аналіз та оцінка справжніх потреб і наявних ресурсів може допомогти місту надавати допомогу більш ефективно та безпосередньо тим, хто її потребує. Сьогодні більшість радників міських голів Міст Доброчесності займаються цим аналізом, але невдовзі вони планують запровадити інструменти з автоматичного аналізу таких потреб.
З надією на майбутнє
Попри те, що повсякденне життя наразі сповнене жахами війни, ці троє партнерів EUACI не страждають від тунельного бачення. Тарас Хавунка, який працює у міській раді Червонограда та взаємодіє із Львівською обласною військовою адміністрацією, розповідає, що мотивація колег, які обробляли щодня сотні запитів щодо гуманітарної допомоги та допомоги біженцям протягом десятків перших днів залишається неймовірною. Анастасія Головченко із ГО “Центр молоді Чернівців” також описує людей, яких зустрічає, як «напружених, але сповнених надії». Вона не сумнівається у тому, яке майбутнє її очікує: «Звичайно, Україна переможе у війні: Україна бореться за свободу, а Росія — за рабство», — говорить вона наприкінці інтерв’ю.