Результати онлайн-семінару «Підзвітність під час відбудови: міжнародний досвід і кейс України»

Новина

Повномасштабна війна проти України триває, але щоденна боротьба наближує нас до заповітного дня перемоги. Саме тому український уряд, громадянське суспільство та міжнародна спільнота вже розробляють плани відновлення та відбудови України. Про те, як забезпечити доброчесність, прозорість та підзвітність під час відбудови обговорювали 29 червня 2022 на онлайн-семінарі «Підзвітність під час відбудови: міжнародний досвід і кейс України», організованому Антикорупційною ініціативою ЄС.

Head of EUACI Allan Pagh Kristensen

Конференцію хвилиною мовчання відкрив керівник EUACI Аллан Паг Крістенсен задля вшанування пам’яті всіх загиблих у війні, що триває.

Цей семінар присвячений відбудові України після руйнувань, спричинених російською агресією. Україна володіє великим потенціалом, і якщо ми проведемо відбудову, то не існуватиме причин, через які Україна не здобуде успіху на шляху до ЄС та у трансформації та модернізації свого суспільства.

Flemming Møller Mortensen, Minister for Development Cooperation of Denmark

Першу дискусійну панель присвячену викликам та можливостям відбудови розпочав міністр Данії з питань співробітництва для розвитку Флеммінг Меллер Мортенсен. Міністр зауважив, що:

«Відбудова стане величезним викликом для України та міжнародної спільноти, адже ми всі хочемо допомагати належним чином. Уроки, що ми винесли з досвіду інших країн не завжди позитивні. Приклад Західних Балкан свідчить про те, що пішло не так(…) Одним з ключових аспектів було нехтування підзвітністю та прозорістю на початку реконструкції. Ми не повинні допустити цього в Україні.»

Він виразив жаль щодо трагедії у Кременчуку та Миколаєві напередодні, та додав:

«Наша ціль – створити модель успіху для реконструкції Миколаєва, яка б надихнула інші міста по всій Україні.»

Ivan Lukeria, Deputy Minister for Communities and Territories Development of Ukraine

Дискусію продовжив Заступник Міністра розвитку громад та територій України Іван Лукеря, зауваживши, що:

«Виклики з якими стикається Україна та весь цивілізований світ є безпрецедентними з часів Другої світової війни, але водночас вони є можливістю показати безпрецедентний масштаб відбудови та модернізації.»

У своїй доповіді Іван окреслив масштаби руйнувань, указавши, що найбільше постраждала цивільна інфраструктура. 

За нашими підрахунками у співпраці зі Світовим Банком фізичні руйнування оцінюються сукупно у більше, ніж 105 млрд доларів.

Та попри завдану шкоду, влада не полишає сподівань на ефективну відбудову:

Ключовий принцип відновлення, що ми закладаємо – відновити краще, ніж було: Build back better

Katarina Mathernová, Deputy Director General at DG Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR)

Завершила першу панель заступниця генерального директора Директорату Єврокомісії̈ з питань сусідства і розширення, голова Групи з підтримки України Катарина Матернова́. Вона зазначила, що попри те, що війна триває, реконструкція має починатися вже зараз:

В Україні склалася ситуація, коли машину потрібно будувати вже сидячи за кермом.

Катерина також підтвердила свою переконаність в ефективній роботі українських інституцій:

«Якби Україна була такою наскрізь корумпованою, як стверджує Росія, країна розвалилася б, як картковий будиночок. Але цього не сталось. Інституції тримаються, вони продовжують функціонувати (…) Інституційна стійкість в Україні стала одним із найбільших сюрпризів для тих, хто погано знав цю країну.»

Свій виступ вона закінчила привітанням українців з отриманням статусу Кандидата в ЄС:

Це, напевно, найкращий початок великого процесу відбудови, що допоможе Україні йти європейським шляхом та модернізуватися.

Philippe Le Billon, Professor at the SPPGA and the Department of Geography, the University of British Columbia, Oleksandr Komarov, EUACI Anti-Corruption Expert, David Jackson, Senior Adviser, U4 Anti-Corruption Resource Centre

Наступну дискусійну панель, присвячену міжнародному досвіду відбудови відкрив професор Школи державної політики та міжнародних відносин, а також Факультету географії університету Британської Колумбії Філіпп Ле Бійон, надавши детальний опис проблеми корупції та шляхів її подолання. Він зазначив, що:

«Пост-конфліктна політична система може виявитися корупційною пасткою.»

Але і в цій ситуації, за його словами, можна досягти позитивного результату:

Відносного успіху можна досягти шляхом аудиту та контролю, управління фінансами, підтримки громадянського суспільства та ЗМІ.

Наступний спікер –  старший радник Антикорупційного ресурсного центру U4 Девід Джексон, перечислив уроки, винесені іншими державами, що пройшли процес реконструкції. Девід представив загальні принципи та області подальшої діяльності:

«Ми повинні розуміти політику і діяти відповідно. Відбудова передбачатиме величезні потоки ресурсів, і це викличе ґрунтовні політичні питання про те, хто що отримує і чому. Політична економіка відбудови матиме безпосередній вплив на можливості боротьби з корупцією.»

Він наголосив на важливості приділення уваги питанню гендерних вимірів:

«Це реальний шанс для розширення можливостей. Минулого тижня Україна стала 36-ою державою, що ратифікувала Стамбульську конвенцію, яка є основою для запобігання насильству щодо жінок.»

Anastasia Radina, Head of the Anti-Corruption Committee of the Parliament, Oleksandr Syenkevych, mayor of the city of Mykolaiv

Останню панель, присвячену темі помилок та можливостей відбудови розпочав асоційований співробітник програми Росія та Євразія, Chatham House Джон Лаф, загостривши увагу на одвічній проблемі олігархії в Україні:

Україна має фундаментальну проблему управління. Корупція не причина цієї проблеми, а її симптом. Необхідно створити інституцію, зокрема, у питанні конкуренції, щоб забезпечити застосування правил (…) Суспільство має можливість знизу догори почати ставити під сумнів певні судження, які, можливо, не оскаржувалися в минулому.

Наступне слово про практичний вимір та проблеми розкрадання під час відбудови мала голова Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна

Потрібна ефективна робота антикорупційної інфраструктури, для того, щоб мати всі запобіжники, тобто ціна потенційної крадіжки державних грошей була велика, а відповідальність – невідворотна.

Вона зауважила, що першочергово необхідне налагодження роботи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та інших спеціалізованих органів.

Наостанок слово отримав міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич, який зазначив, що

«Війна може стати дуже серйозним способом для України переосмислити себе як державу.»

Він виділив практичні шляхи, що мають бути втілені в майбутньому для ефективної відбудови країни. Зокрема, регіони мають мати окреме стратегічне значення бути поділеними на спеціальні економічні зони. Для подолання проблеми корумпованості системи, на його думку, чиновник не повинен мати занизьку зарплатню.

Захід завершився не публічним обговоренням представників громадянського суспільства викликів, які чекають на Україну в процесі відбудови та можливим заходами для забезпечення доброчесного процесу відновлення України.  

Набір рекомендацій, озвучених учасниками семінару будуть представлені на URC 2022 в Лугано.

Захід організовано Антикорупційною ініціативою ЄС (EUACI), що з початку війни розширили фокус своєї діяльності. Окрім сприяння стійкості антикорупційної інфраструктури та зміцненню спроможності головних антикорупційних агентів, EUACI зосередила свою увагу також на забезпеченні доброчесної відбудови.

Запис семінару можна переглянути за посиланням.

Інші новини та події

Діджиталізація кримінальних проваджень — науково-практичний круглий стіл організований НАБУ та НАВС

Новина

Відповідаємо на виклики часу: команда EUACI пройшла дводенний тренінг з надання першої допомоги

Новина

Ризик-орієнтований внутрішній аудит: нові горизонти для Міст Доброчесності

Новина
Перейти до вмісту