Ключові тези з результатів дослідження «КОРУПЦІЯ В УКРАЇНІ 2021: РОЗУМІННЯ, СПРИЙНЯТТЯ, ПОШИРЕНІСТЬ», проведеного за підтримки EUACI

Новина

Одним з важливих кроків на шляху подолання корупції в Україні є визначення рівня її розуміння та сприйняття громадянами. З метою комплексної оцінки корупційної ситуації в Україні у листопаді-грудні 2021 року було проведено третє національне опитування населення та представників бізнесу. Дослідження провели соціологи компанії Info Sapiens за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) на замовлення НАЗК наприкінці 2021 року. 

Результати дослідження дали змогу дійти кількох ключових висновків.

За даними опитування досі актуальною залишається проблема недостатньої обізнаності респондентів щодо того, яка поведінка має вигляд корупції. Однак, зростає свідомість населення щодо корупційних проявів – так, частка готових повідомляти про факти корупційних проявів зросла у 2021 році до 9,8% серед населення і до 22,7% серед бізнесу

Щодо сфер, у яких населення найчастіше отримує корупційний досвід, першість займає контакт із медичними закладами (внаслідок масовості звернень). З точки зору громадян, рівень корупції вищий у сфері діяльності правоохоронних органів, будівництва і земельних відносин. З точки зору бізнесу, першість у рейтингу найбільш корумпованих сфер належить сферам будівництва та земельних відносин, митниці та постачальникам електрики, газу і води.

Спостерігається поступове зростання частки населення, яка негативно ставиться до корупційних проявів, у 2021 році вона сягає майже половини (49,4%). Зріс і рівень активності населення щодо корупційних проявів. Частка, яка заявила про факти корупції, що мали стосовно неї місце, компетентним органам, зросла з 3,3% до 5,7% серед населення; серед бізнесу він майже вдвічі вищий – 10,5%.

Результати дослідження були презентовані 14 липня 2022 р. 

“Складно переоцінити важливість цього дослідження, оскільки це дуже серйозне епістеміологічне знаряддя у пізнанні корупції, розкладанні її на найменші складники, і відповідно й для планування та фокусування державної політики та діяльності антикорупційних органів. Зокрема, завдяки тому, що питання у ньому були сформульовані через конкретні кейси, ми тепер можемо відокремити ті сфери, де людина безпосередньо стикається з проявами корупції, від ситуацій, де сприйняття корумпованості сфери формується шляхом інших джерел: розмов з рідними й друзями, повідомлень у ЗМІ, загальних стереотипів і переконань, які є стійкими у суспільстві.  Деталізований секторальний звіт дозволяє нам зрозуміти не лише в яких сферах людина стикається з корупцією, а і як виглядає таке зіткнення.” – Олександр Комаров, експерт із запобігання корупції Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI).

Олександр Новіков, Голова НАЗК:

“Результати дослідження є важливими для формування нового суспільного договору України. Доброчесність має стати безкомпромісною цінністю України. Протидія корупції має створити прозорі й рівні правила як для громадян, так і для бізнесу.”

Переглянути звіт

Це останнє дослідження стану сприйняття корупції в Україні до повномасштабного вторгнення Російської Федерації. Його проведення дало унікальну можливість отримати референтні дані, які, з одного боку, підсумовують успіхи та невдачі антикорупційної політики до вторгнення, а з іншого – дають змогу в майбутньому порівнювати повоєнні дані з довоєнними.

EUACI фінансується ЄС і співфінансується та впроваджується Міністерством закордонних справ Данії. Погляди, висновки та рекомендації, представлені в дослідженні, належать авторам і можуть не збігатися з офіційною позицією Європейського Союзу, НАЗК або EUACI.

Інші новини та події

Щирі вітання зі святами від команди Антикорупційної ініціативи ЄС!

Новина

9 команд, 4 суддів, 1 мета: напрацювати інноваційні рішення для роботи з відкритими даними

Новина

Ефективні комунікації — це коли втілені проєкти кажуть самі за себе

Новина
Перейти до вмісту