У серпні співробітники Управління внутрішнього контролю НАБУ пройшли дводенний тренінг з роботи з інформаторами від незалежного експерта доктора Ешлі Севіджа, що був найнятий EUACI.
Він презентував детальний огляд найкращих міжнародних практик із інформування та законодавства, зокрема нової Директиви ЄС про захист осіб, які звітують про порушення європейського права.
Учасникам надали поради стосовно того, як розвивати культуру відвертого висловлювання, що заохочує співробітників повідомляти про випадки неправомірних дій або зловживань у безпечному та сприятливому середовищі. Вони отримали детальні вказівки щодо того, як розробити порядки та процедури роботи для викривачів, отримувачів скарг та організації в цілому. Також обговорювались різні способи, у які люди могли б надавати інформацію, зокрема використання технологічних рішень.
Координатор заходу виокремив конкретні типи переслідувань, з якими стикаються викривачі, та визначив можливі способи їх захисту. Протягом двох днів учасники, працюючи в групах, розглянули можливість практичного застосування міжнародної практики, використовуючи навички, набуті з власного професійного досвіду. Їм запропонували розглянути ситуацію з точки зору викривача, зовнішнього консультанта та працівника відділу внутрішнього контролю. Завдання проілюструвало, що справи, у яких фігурують викривачі, можуть бути складними, і потребують готовності відділу внутрішнього контролю до будь-яких потенційних наслідків.
У заході взяли участь експерти EUACI: старший радник з боротьби з корупцією Еляна Концевічуте та експерт з питань антикорупційних розслідувань Сергій Деркач.
Експерти EUACI зазначили важливість послідовного підходу до вирішення проблеми, аби сформувати високий рівень довіри до системи. Учасники отримали поради щодо узагальнення спеціальної термінології, навчання персоналу та розроблення матриці питань, які допоможуть визначити суть проблеми розкриття особи викривача та можливі ризики для них.