14 серпня за підтримки Антикорупційної ініціативі ЄС в Україні (EUACI) відбулась презентація та обговорення концепції з «Планування перед арештом активів», що була розроблена експертом EUACI Андрієм Кухаруком. Ця концепція була розроблена у відповідності до висновків технічної оцінки АРМА, що була проведена у 2018 році трьома незалежними експертами у галузі повернення активів, залученими EUACI.
Дослідження включає аналіз рекомендацій міжнародних організацій та окремих закордонних практик планування перед арештом активів. Зокрема, наводиться досвід США, Канади, Колумбії, Франції та Австралії у частині поводження з арештованими активами та розподілом ролей та обов’язків між всіма учасниками кримінальних проваджень.
Представники та експерти EUACI, АРМА, антикорупційних та правоохоронних органів України, Мінюсту та ДФС взяли участь у обговоренні.
У своїй доповіді Андрій Кухарук окреслив розуміння проблематики міжнародними організаціями (зокрема UNODC, StAR та FATF), а також розглянув досвід Європи та світу (США, Франції та ін.) у галузі планування перед арештом активів – практики спільного обговорення стратегій поводження з арештованим майном усіма учасниками кримінального процесу.
За словами експерта Андрія Кухарука, належне планування перед арештом допомагає визначити, чи є сенс арештовувати певний актив та чи є необхідність його забирати у власника або обмежувати право управляти цим активом. Експерт надав рекомендації щодо впровадження цього інструменту в Україні.
«Планування перед арештом активів – це не тільки прагматичний інструмент, це дуже необхідна річ для ефективного менеджменту активів, що вимагає координацію дій між усіма стекхолдерами процесу, включаючи прокурорів, суддів та АРМА», – розповіла Еляна Концевічуте, старший радник з боротьби з корупцією EUACI.
Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні надає експертну та технічну підтримку антикорупційним органам України з початку своєї діяльності у 2017 році. EUACI має на меті посилення спроможності антикорупційних органів і сприяння посиленню контролю за ходом перетворень з боку Верховної Ради, громадянського суспільства та засобів масової інформації.