Шкільні їдальні, а саме що та як їдять діти, зазнали суттєвих змін за останні чотири роки. У 2020 році розпочалася масштабна реформа шкільного харчування, ініційована першою леді Олена Зеленська.
Основна її мета – забезпечити дітей якісним, безпечним та повноцінним харчуванням у закладах освіти, сформувати культуру здорового харчування та поширити її серед українських родин.
Минулого року було презентовано основні результати та пріоритетні напрями Реформи. Серед них зміна законодавчої бази, ухвалення Стратегії реформи шкільного харчування на 2023–2027 роки, розвиток кулінарних хабів та реалізація каскадного методу поширення успішного досвіду впровадження реформи в областях.
Також одним із напрямків роботи є модернізація та будівництво приміщень їдалень. Адже досягнення мети реформи шкільного харчування можливо лише за наявності у школах їдалень та кухонь, які відповідають сучасним нормам.
18 липня керівник компонента Доброчесна відбудова Тарас Случик представив роботу Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) у співпраці з Реформою шкільного харчування та Міністерством освіти і науки, спрямовану на підвищення рівня прозорості закупівельних процесів під час ремонту.
Що робимо?
- Оцінка ризиків у проєктній документації ремонту шкільних їдалень. Експертами вже перевірено 187 проєктів будівництва чи реконструкції. Кошториси, обладнання та будівельні роботи оцінювали на наявність технічних, бюджетних та санкційних ризиків.
- Розробка рекомендацій щодо проведення доброчесних закупівель. Посібник розроблений експертами EUACI для замовників робіт з ремонту шкільних їдалень.
Рекомендації доступні за посиланням: http://surl.li/eohyuj - Підвищення компетентностей замовників проводити закупівлі згідно з розробленими рекомендаціями. Вже цього місяця експертка з питань публічних закупівель Крістіна Артеменко проведе тренінги, програма яких буде побудована на роботі з рекомендаціями.
- Громадський моніторинг процесу проведення публічних закупівель. Для цього буде оголошено окремий конкурс, компанія-переможець якого здійснюватиме перевірку та інформуватиме про можливі порушення.
«Наша спільна мета з Міністерством освіти і науки України та Командою Реформи шкільного харчування – це максимально ефективна, результативна та прозора реалізація тих 1,5 млрд гривень, які виділила на це держава. По-перше, це посилить довіру до самої ідеї реформи харчування. По-друге, така практика може стати новим стандартом для інших субвенцій Міністерства, щоб зробити процеси закупівель доброчесними, а дітям надати найкращий сервіс,» – підсумував керівник компонента Доброчесна відбудова Тарас Случик.
Захід відбувся межах співпраці з Коаліцією шкільного харчування та Дослідницьким консорціумом шкільного здоров’я та харчування.