Цифровий інструмент моніторингу та оцінювання розвитку регіонів – національна Геоінформаційна система

Новина

В умовах повномасштабної війни робота над реформою регіональної політики стає вийнятково важливою. Одним із ключових інструментів якісного її планування та реалізації в Україні стане Геоінформаційна система (ГІС) моніторингу та оцінки розвитку регіонів та територіальних громад. 

Головними завданнями системи стануть збір, обробка, систематизація та візуалізація даних. Це допоможе громадянам, потенційним інвесторам та людям, що приймають рішення, ознайомитися з усіма актуальними даними в конкретному регіоні, чи громаді.

Сама ідея впровадження ГІС регіонального розвитку існує вже більш як 10 років, проте лише у 2022 році була закладена законодавча основа, а фактична розробка ключових модулів системи розпочалася минулого року за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС.

Під час заходу, 12 березня, команда Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України презентувала два функціональні продукти Геоінформаційної системи – Інтерактивну мапу та Стратегічне планування. 

У своєму вітальному слові віцепрем’єр-міністр з відновлення Олександр Кубраков зазначив: «ГІС – це потужний інструмент реалізації державної політики регіонального розвитку. Система впорядковує роботу з даними регіональної статистики, переводячи їх з “паперового” у цифровий формат. Ми отримаємо дані про реальний стан громад і територій, що є основою для ефективного планування та прозорого використання бюджетних коштів. Крім того, індикатори ГІС будуть гармонізовані з європейськими, що дозволить Україні отримати доступ до найкращих політик і програм фінансування ЄС.»

Заступник голови Представництва ЄС Ремі Дюфло нагадав про запуск у 2024 році європейської програми підтримки Ukraine Facility. Частиною програми є План України, який містить дорожню карту ключових реформ для економічного зростання та перебудови на найближчі 4 роки. «В цих умовах питання прозорості та підзвітності набули ще більшого значення. ГІС є важливим інструментом, але не менш важливими є принципи, на яких засновано планування та моніторинг регіонального розвитку», – підкреслив Ремі Дюфло.

Наразі ГІС знаходиться на етапі розробки адміністративної частини, зокрема йдеться про електронні кабінети для всіх учасників відновлення – територіальних громад, ОВА, Міністерства Відновлення та Агентства відновлення. Останнє стане адміністратором системи та реалізовуватиме проєкти відновлення в Україні та координуватиме їх на місцях.

«EUACI підтримує такі цифрові проєкти, як ГІС. Ми впевнені, що цифрові інструменти є одним з найефективніших способів запобігання корупції. Вони забезпечують прозорість, підзвітність і, звичайно, надають доступ до інформації, яка раніше не була легкодоступною. Також такі інструменти є надзвичайно корисними для громадянського суспільства та медіа, які пильно слідкують за діями української влади,» – наголосив керівник Антикорупційної ініціативи ЄС Аллан Паг Крістенсен.

Під час презентації проєктна менеджерка проєкту ГІС регіонального відновлення і розвитку та член правління ГО «Агенція відновлення та розвитку» Христина Зелінська розповіла про розроблені модулі системи, їх особливості та переваги. 

Інтерактивна мапа. Це 7 шарів з різними наборами кількісних даних про фінансування, підприємницьку діяльність, базові соціально-економічні показники, функціональні типи територій, обсяг пошкоджень та руйнувань.

Стратегічне планування. Місце, де зібрані всі стратегічні документи в цифровому форматі. Цей модуль дозволить моніторити статус виконання головних завдань та проєктів.

Першу версію Геоінформаційної системи моніторингу та оцінки розвитку регіонів і територіальних громад буде розроблено до кінця травня 2024 року. В майбутньому планується масштабування системи та розширення її функціоналу. 

Повний запис презентації доступний за посиланням

 

Інші новини та події

Щирі вітання зі святами від команди Антикорупційної ініціативи ЄС!

Новина

9 команд, 4 суддів, 1 мета: напрацювати інноваційні рішення для роботи з відкритими даними

Новина

Ефективні комунікації — це коли втілені проєкти кажуть самі за себе

Новина
Перейти до вмісту