Міста доброчесності запроваджують обов’язкову публікацію вартості будівельних проектів у машинозчитуваному форматі.
Рівень залучення громадян до життя держави та громад формується через доступ до інформації. Відкриті дані є одним з ключових факторів, що впливають на формування конкурентного середовища. А коли відкриті дані представлені таким чином, щоб з ними було легко працювати та обробляти, то можна багато чого досягти з точки зору контролю, підзвітності та прозорості.
Міста Доброчесності – партнери EUACI вже реалізовують найкращі практики підзвітності в сфері будівництва. Миколаївська міська рада запровадила таку практику публікації кошторисів у машиночитному форматі влітку 2023, а міський голова Чернівців Роман Клічук підписав відповідне розпорядження 4 квітня 2024 року.
Проєкт документу підготовлено за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС.
«Продовжуємо впроваджувати електронні сервіси та підвищувати доступність публічних даних. Завдяки цифровим рішенням впровадженим всередині ради, ми суттєво підвищили ефективність роботи виконавчих органів та комунальних підприємств.
Відтепер ми публікуватимемо кошториси при закупівлі робіт і послуг з капітального та поточного ремонту у зручному машинозчитувальному форматі. Це ще один важливий крок до більшої прозорості та підзвітності.
Розвиваємо доброчесне врядування, діючи відкрито та зрозуміло, » – прокоментував міський голова Роман Клічук.
Тепер виконавчі органи, комунальні підприємства, установи, заклади та організації Чернівецької міської ради будуть публікувати всі дані у форматі XML.
Чому це важливо?
Тому що машиночитний формат дає змогу інформаційним системам ідентифікувати, розпізнавати, перетворювати й отримувати конкретні дані без участі людини. Це полегшує роботу громадськості під час моніторингу закупівель.
Крім цього, такий формат є важливим інструментом для розслідувань журналістів та інших осіб, які займаються публічними закупівлями.
Нові підходи до закупівельних процесів створюють сприятливі умови для проведення конкурентних тендерів та економії бюджетних коштів.
«Антикорупційна ініціатива ЄС підтримує розвиток доброчесного врядування у наших містах-партнерах і щиро вітає той факт, що вони переймають найкращий досвід та практики одне в одного.
Чернівці – це вже друге місто, яке взяло на себе зобов’язання всі кошториси публікувати у зручному для опрацювання форматі. Першим таку практику влітку минулого року впровадив Миколаїв. Відтепер кошториси доступні для якісного моніторингу зацікавлених осіб,» – наголосив керівник компоненту «Міста Доброчесності» Тарас Случик.
Також на початку квітня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 11057. Він передбачає обов’язкову публікацію цін на будівельні матеріали. Його основна мета – підвищити прозорість закупівель у сфері будівництва та ремонтів, а отже, зміцнити довіру між міжнародними партнерами та суспільством.