Однією з основних задач Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, як міжнародної Програми технічної допомоги, є підвищення спроможності місцевих органів влади, громадянського суспільства та засобів масової інформації у боротьбі з корупцією. Для цього, у співпраці з двома Центрами Організацій Громадянського Суспільства (Центром підтримки громадянських і культурних ініціатив «Тамариск» та Центром «Жіночі перспективи»), EUACI оголосила конкурс заявок на гранти для проектів у 5 «Містах Доброчесності»: Маріуполі, Нікополі, Чернівцях, Червонограді та Житомирі.
Згідно з правилами конкурсу та критеріями відбору, такі проекти мають активно залучати місцевих активістів/журналістів громадянського суспільства та молодь до співпраці в «Містах Доброчесності». Проектна діяльність цих проектів має зосереджуватися на наступних темах:
- нагляд за місцевою владою,
- впровадження механізмів підзвітності та прозорості,
- моніторинг застосування антикорупційних інструментів,
- внесок у розвиток і популяризацію прозорості та підзвітності місцевих органів влади.
В результаті, партнери EUACI отримали 36 пропозицій від регіональних та місцевих громадських організацій (Чернівці – 6, Червоноград – 4, Житомир – 7, Нікополь – 9 та Маріуполь – 10). Після конкурсного відбору проектних пропозицій комісії з оцінювання дали рекомендації профінансувати та впровадити 12 з них.
Ці проекти охоплюватимуть різноманітні антикорупційні заходи на місцевому рівні – від сприяння встановленню прозорості та підзвітності у сфері охорони здоров’я, створення прозорої системи закупівель, забезпечення ефективної регуляторної політики для місцевого бізнесу, моніторингу місцевих бюджетних витрат і проведення антикорупційних освітніх програм для молоді до запуску антикорупційних промо-кампаній для підвищення обізнаності про існуючу антикорупційну діяльність. Термін їх реалізації – з липня 2019 р. по лютий 2020 р. Нижче наведено список обраних проектів:
Маріуполь:
- ГО «Сила підприємців» (Проект «Регуляторна політика Маріуполя»);
- ГО «Центр громадських ініціатив «Східна Брама»» (Проект «Corruption is»);
- ГО «Альянс за громадянські права» (Проект «Бюджетні пляцки»).
Нікополь:
- БО «Нікопольський Центр Громадських Ініціатив» (Проект «Відповідальна молодь проти корупції»);
- Дніпропетровська обласна громадська організація «Енергія життя плюс» (Проект «Запровадження інструментів прозорості та підзвітності влади м. Нікополь»);
- ГО «Регіональна асоціація магістрів державного управління» (Проект «Прозора регуляторна діяльність – запорука економічного зростання м. Нікополь»).
Чернівці:
- ГО «Пацієнти Буковини» (Проект «Прозорість та підзвітність комунальної медичної галузі Чернівців»);
- ГО «Буковинська агенція регіонального розвитку» (Проект «Як працює місто?»).
Червоноград:
- ГО «Аналітично-адвокаційний центр Львівський регуляторний хаб» (Проект «Ефективна регуляторна політика, як спосіб запобігання та протидії корупції»);
- ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень» (Проект «Прозорі закупівлі: підвищення ефективності та публічності використання бюджетних коштів у Червонограді»).
Житомир:
- ГО «Ендшпіль» (Проект «Формування компетенцій володіння антикорупційними інструментами у активної молоді»);
- ГО «ГРІНЕРІ» (Проект «Створення електронного кабінету житомирянина»).
За підтримки експертів EUACI, у чеврні Центри Організацій Громадянського Суспільства провели для переможців орієнтаційні сесії на тему проектного менеджменту, основ фінансування, комунікацій та наративного звітування, після чого підписали з ними грантові угоди.
Проектні пропозиції з Маріуполя та Нікополя були розглянуті оцінювальною комісією Центру підтримки громадянських ініціатив «Тамариск» у складі трьох членів: одного представника EUACI та двох (незалежних експертів) представників Центру «Тамариск». Комісія з оцінювання громадського Центру «Жіночі перспективи» оцінила проектні пропозиції з Чернівців, Червонограда та Житомира. Вона також складалася з трьох членів: одного представника EUACI та двох зовнішніх експертів, залучених Центром «Жіночі перспективи» (від Міжнародного фонду «Відродження» та від Координаційної Ради Громадянської мережі ОПОРА). Проектні пропозиції оцінювалися за наступними критеріями:
- Готовність співпрацювати з місцевою владою;
- Результати проекту, які можна виміряти;
- Можливість досягнути стійких результатів, що триватимуть після закінчення проекту;
- Інноваційні ідеї проектів;
- Креативне використання медійних та інформаційних технологій.
Мережа Центрів Організацій Громадянського Суспільства (у тому числі Центр «Жіночі перспективи» та Центр «Тамариск») була створена ПРООН в Україні в рамках проекту «Громадянське суспільство для розвитку демократії та прав людини», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні має на меті підвищити спроможність українського громадянського суспільства та засобів масової інформації у протидії корупції та зменшенні корупційних ризиків на місцевому рівні. Однією з її ключових програм є проект «Міста Доброчесності».