10 років боротьби з топ-корупцією — НАБУ відзначає річницю з дня створення

Президент України підписав Укази про утворення Національного антикорупційного бюро України та призначення Артема Ситника його Директором 16 квітня 2015 року. З цього моменту розпочалось в Україні історія створення нового державного органу, який розслідує високопосадову корупцію. 

Вже в грудні того ж року детективи НАБУ внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про перші три кримінальні провадження щодо масштабних схем розкрадання коштів державних підприємств. Зараз звіти НАБУ і САП щоразу демонструють зростання ефективності роботи цих антикорупційнх органів. У 2024 році детективи розпочали майже 700 нових проваджень, зокрема в таких критично важливих сферах, як оборона та енергетика. 

«Ми вражені результатами, яких досягли віддані своїй справі співробітники НАБУ. Вони виконують неймовірно важливу роботу, часто в дуже складних умовах. Ми пишаємось тим, що Бюро є ключовим партнером EUAСI. Наша співпраця не обмежується одним напрямком діяльності, а є системною та комплексною роботою над зміцненням інституційної та розслідувальної спроможності Бюро, щоб його працівники могли сфокусуватись на своїй основній меті — викривати топ-корупційні справи»

коментує керівник Антикорупційної ініціативи ЄС Аллан Паг Крістенсен

IT-підтримка

Одним із найяскравіших прикладів нашої співпраці стало впровадження електронної системи досудового розслідування eCase MS («іКейс»), яка об’єднала НАБУ, САП і ВАКС в одну цифрову екосистему. Вона дозволяє реєструвати провадження, подавати клопотання до суду, взаємодіяти з іншими органами правосуддя — без паперів і зайвої бюрократії. Сьогодні у «іКейсі» понад 1500 проваджень, а сама система економить 200 робочих годин детектива на рік, 20€ на поданні одного клопотання з центрального апарату і 200€ на поданні одного клопотання з територіального управління.

Навчання та обмін досвідом

EUACI постійно інвестує в розвиток персоналу НАБУ. Ми організовуємо тренінги, міжнародні стажування, навчальні програми. Серед останніх прикладів — навчання з кримінального аналізу на базі Центрального антикорупційного бюро Польщі, візит до Служби спеціальних розслідувань Литви, участь у навчанні з фінансових розслідувань в Італії та поїздка до Гааги для обміну досвідом щодо IT-рішень у кримінальних розслідуваннях.

Посилення незалежності та розвиток спроможностей

EUACI також підтримувала адвокацію змін до законодавства, зокрема – щодо зміни статусу НАБУ. У 2021 року Бюро отримало статус центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом із врегулюваною новою процедурою відбору Директора. За підтримки EUACI та інших партнерів було підтримано проведення конкурсу на директора Бюро за з участі міжнародних експертів у конкурсній комісії. У березні 2023 року був призначений новий директор Бюро Семен Кривонос.

HR-політики

EUACI підтримує зміни у HR-системів Бюро — зокрема створення сучасного підрозділу з розвитку персоналу, а також впровадження гендерної рівності. Одним із важливих крайніх ініціатив в цьому напрямку  стала програма лідерства для жінок у НАБУ, що включає коучинг, наставництво та розвиток стратегічних лідерських навичок. Також за підтримки EUACI та UNICEF у Бюро відкрилась перша кімната для дітей працівників антикорупційного органу.

Молодіжні проєкти

Ми віримо, що нове покоління має відігравати активну роль у формуванні культури доброчесності. Саме тому підтримуємо такі ініціативи як Антикорупційна школа НАБУ та Всеукраїнський антикорупційний муткорт (ВАМ*). У 2024 році понад 300 студентів виявили бажання провести літні канікули не відпочиваючи, а на літній школі НАБУ — тоді вона вперше пройшла повністю офлайн у Києві зі стажуванням в Бюро, а ВАМ* вже об’єднав понад 1500 молодих юристів з усієї України та отримав почесну відзнаку від World Justice Project. Також студія онлайн-освіти EdEra розробила два сезони гри «Слідство веде НАБУ» за підтримки EUACI, де кожен може спробувати себе у ролі детектива.

Незалежні оцінки ефективності 

Протягом жовтня-грудня 2017 року міжнародні експерти оцінювали роботу НАБУ та САП на предмет результативності, ефективності та незалежності. Цей аналіз був проведений на прохання НАБУ за підтримки Посольства США в Україні та Антикорупційної ініціативи ЄС.

Незалежні експерти проводили глибинне дослідження роботи НАБУ з виїздами в регіони, опитуванням співробітників НАБУ, представників САП, ГПУ та інших зацікавлених сторін, дослідженням статистичних даних, ознайомленням з прикладами реальних справ, розслідуваних НАБУ та САП. Експерти дійшли висновків, що на той час за менш ніж за три роки вдалося перетворити організацію, що існувала тільки на папері, на правоохоронний орган, який успішно розвивається. 

У 2024 році НАБУ почало проходити незалежний аудит, що досі триває. Антикорупційна ініціатива ЄС разом з американськими партнерами надавала технічну підтримку Комісії у забезпеченні роботи секретаріату у Києві, групи юридичних аналітиків та логістичної підтримки аудиторів.

🎉 З нагоди 10-річчя НАБУ ми дякуємо детективам, аналітикам, технічним і адміністративним працівникам Бюро з віддану роботу та високі результати у боротьбі з корупцією.

Інші новини та події

«ЧесноТи» | Як це — розслідувати корупційні схеми на мільйони? Мадіна Туваклієва

Новина

«ЧесноТи» | Як працювати з міськими радами і до чого тут антикорупція? Катерина Шуварська

Новина

Підтримуємо незалежні розслідувальні медіа в Україні

Новина
Перейти до вмісту
EUACI
Огляд конфіденційності

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ми могли забезпечити вам найкращу взаємодію з користувачами. Інформація про файли cookie зберігається у вашому браузері та виконує такі функції, як розпізнавання вас, коли ви повертаєтеся на наш веб-сайт, і допомагає нашій команді зрозуміти, які розділи веб-сайту ви вважаєте найбільш цікавими та корисними.